13
مارس

طراحی آشپزخانه مدرن

طراحی آشپزخانه مدرن در ساختمان
امروزه طراحی آشپزخانه مدرن در ایران همچون گذشته در طراحی معماری یک ساختمان به آن توجه خاصی می شود. فضای آشپزخانه از قسمت های مهم در یک خانه به شمار می آید و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. می توان گفت فضای آشپزخانه از بخش هایی می باشد که بانوان بیشتر وقت و زمان خود را در آن سپری می کنند و همین امر سبب می شود تا طراحان به این فضا توجه ویژه ای داشته باشند. در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه موقعیت قرارگیری وسایل باید به نحوی باشد که بهترین چیدمان در آن صورت گیرد. امروزه معماران در طراحی آشپزخانه به دو سبک طراحی آشپزخانه مدرن و طراحی آشپزخانه کلاسیک طرح های خود را به نمایش می گذارند.

در طراحی آشپزخانه مدرن امروزه معماران در طراحی خود از جزیره استفاده می کنند که معمولا با توجه به ایده معمار طراحی جزیره می تواند جایگاهی برای گاز، سینک و یا یک میز با چند صندلی باشد. تنوع در انواع صفحه کابینت این قابلیت را به ما می دهد تا متریال مناسب با آشپزخانه مدرن خود را انتخاب کنیم. وجود جزیره باعث می شود تا حریم آشپزخانه مشخص شود و یکی از راه حل هایی می باشد که بخش ناهارخوری را از آشپزخانه مجزا می کند.

طراحی کابینت
طراحی کابینت

یکی دیگر از بخش های مهم که برای بانوان در طراحی آشپزخانه از اهمیت بالایی برخوردار است، وجود کابینت ها می باشد. باید در نظر داشت که کابینت ها به نحوی طراحی شوند که با بهترین کارایی در آشپزخانه قرار گیرند و این قابلیت وجود داشته باشد که بیشترین وسایل را بتوان در آنها نگهداری و در عین حال در دسترس کامل برای استفاده کننده را داشته باشند. همچنین صفحه کابینت استفاده شده به گونه ای باشد که به راحتی تمیز شود و قابلیت نفوذ ناپذیری آب را داشته باشد.

طراحی کابینت
طراحی کابینت

توجه به نور در طراحی آشپزخانه مدرن و همچنین در تمام بخش های ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است. وجود نور طبیعی در آشپزخانه را نباید فراموش کرد و حتما باید به آن توجه خاص داشت، اما در بخش نورپردازی مصنوعی باید دقت شود تا میزان نوردهی در حالت تعادل باشد که این امر با مشورت با افراد متخصص صورت می گیرد. نورپردازی مخفی امروزه از توجه خاصی برخوردار است که در بیشتر طراحی های مدرن نیز دیده می شود. نورهای مخفی می توانند در سقف و همچنین در پشت کابینت ها قرار گیرند تا زیبایی را به آشپزخانه دهد.